Ingatlanjog területén különösen az alábbi területekkel foglalkozom:
– ingatlan- és ingó adásvétel, valamint ajándékozás
– közös tulajdon megszüntetése
– közös tulajdon használati szerződések
– lakásbérleti szerződések
1. Ingatlan- és ingó adásvétel/ajándékozás
Minden személy életében fontos döntés az ingatlannal kapcsolatos döntések meghozatala. Kiemelkedően fontos, hogy a tulajdoni viszonyokat, illetve a bérleti jogviszont teljes körűen és jogilag megfelelően rendezzék. Egy alaposan megszerkesztett szerződéssel a felek elégedettek és számos későbbi jogvita kerülhető el. Lakásvásárlást megelőzően tanácsadást nyújtok, majd képviselem az ügyfelet at egész adásvétel során egészen addig, amig a szerzett tulajdonjoga átvezetésre kerül.
2. Használati megállapodás
Közös tulajdon esetén érdemes minden esetben a tulajdoni viszonyokat használati megállapodással rendezni. A használati megállapodás egyértelműen rögzíti az osztatlan közös tulajdonban álló ingatlan használati jogosultságait, ki, mikor, hogyan jogosult a közös területek használni.
3. Közös tulajdon megszüntetése
Amennyiben a tulajdonosok a közös tuladjont annak megosztásával kívánják rendezni, úgy azt megállapodásukkal, megállapodás hiányában peres úton tudják rendezni.
4. Lakásbérleti jogviszony
Lakásbérleti jogviszony esetén fontos, hogy mielőtt hosszú távra szerződünk akár bérbeadóként, akár bérlőként, tisztában legyünk annak a szerződésnek a tartalmával, amit aláírunk és az a lehető legkedvezőbb legyen számunkra, védve a jogainkat.
Különösen fontos, hogy a szerződés rendezze a felek jogait és kötelezettségeit, különösen a felmondás, a javítások, átalakítások feltételeit, azt, hogy a bérlet alapján kik jogosultak az ingatlant használni, megfelelően rögzítse az átadáskori állapotot, a felek közötti kapcsolattartás, az ingatlan ellenőrzésének módját.
Bérbeadói oldalról talán magától érthetődő, hogy mennyire nélkülözhetetlen, hogy rendelkezzünk egyedi, bérbeadóként lehető legnagyobb biztonságot adó lakásbérleti szerződéssel, ugyanakkor nem hagyható kívül, hogy a lakásbérleti szerződés is egy egyeztetés, megállapodás eredménye, azaz a bérlő szintén érvényesítheti érdekeit a szerződés tartalmának kialakítása során. Érdekeit akkor tudja hatékonyan érvényesíteni, ha tudja, hogy mik a jogai és érti a részére megküldött lakásbérleti szerződés tervezetének valamennyi pontját.
Sokan csak már kialakult vitás helyzet esetén szembesülnek azzal, hogy a szerződés, amit aláírtak, nem azt tartalmazza, amit gondoltak, esetleg egyáltalán nem rendezi az adott helyzetet és a jogszabály alapján sem egyértelmű annak jogi eldöntése. Ennek eredménye a bérleti jogviszony megromlása és elhúzódó jogvita.
Egy jól megszerkesztett szerződéssel, amely védi mindkét fél érdekeit, nagyon sok konfliktus és jogvita elkerülhető, ezért javaslom, hogy ilyen fontos döntés meghozatala és hosszú távú elköteleződés előtt forduljon ügyvédhez, és arra figyelemmel szerződjön.