2021-től hatályos KATA szigorítás
2021. évtől több, a kisadózó vállalkozásokat terhelő szigorítás is bevezetésre került.
A teljesség igénye nélkül jelen írásomban csak az egyik ilyen szigorításra szeretném felhívni a figyelmet, mely elnehezítheti az érintett KATÁS vállalkozást, egyúttal ismertetek néhány olyan lehetőséget, ami megoldást jelenthet az érintett vállalkozások számára.
Új, 40 %-os adó bevezetése:
A jogszabály szerint, ha az Art. szerint kifizetőnek minősülő vállalkozás a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevételt juttat, a juttatás 3 millió Ft-ot meghaladó része után 40 %-os mértékű adót köteles megállapítani, bevallani és megfizetni.
Azaz például, ha egy KATA szerint adózó egyéni vállalkozó egyazon tárgyévben több, mint 3 millió Ft-ot meghaladó összeget számláz ki egy másik vállalkozásnak, mint vállalkozó vagy megbízott, akkor a megrendelő vagy megbízó a 3 millió Ft-ot meghaladó rész után 40 %-os mértékű adót köteles megfizetni.
Ez persze a KATA vállalkozó számára minden valószínűséggel azt fogja jelenteni, hogy e fölött az összeg fölött nem kap további megrendeléseket a szerződő partnertől.
Nyilvánvalóan a bujtatott munkaviszony felszámolása volt a jogalkotó célja, de milyen lehetőségei vannak a jövőben azoknak a KATÁS vállalkozásoknak és egyéni vállalkozóknak, akik valóban nem bújtatott munkavállalók, hanem egyszerűen tartós jogviszony, hosszú évre visszanyúló együttműködés keretében rendszeresen megrendelést/megbízást kapnak egy másik vállalkozástól.
KATÁS cég esetében viszonylag kézenfekvő, hogy kilép a KATÁBÓL.
Mit tehet továbbiakban a KATÁS egyéni vállalkozó, ha meg kívánja tartani szerződéses partnereit és továbbra is évi több, mint 3 millió forintnál nagyobb összeget kíván összesen kiszámlázni?
Megoldást jelenthet a gazdasági társaság, elsősorban Bt. vagy Kft. alapítása.
Amennyiben a Kft. alapításáról szeretnél többet megtudni, úgy ajánlom figyelmedbe egy korábbi írásomat, melyet itt olvashat. Jelen írásban emiatt csak néhány jellemzőt tárgyalok.
A Kft. törzstőkéje 3 millió Ft. Ahogyan azonban az a korábbi írásból is kiderül, a törzstőke összegét gyakorlatilag meg lehet finanszírozni a későbbi működésből. A jogszabályi rendelkezések alapján ugyanis nem kizárt, hogy alapításkor későbbi pénzbeli befizetést, vagy apportálást jelölnek meg a tagok.
Azaz, ha nyereséges a vállalkozás, akkor akár a nyereségből át lehet csoportosítani néhány éven belül.
Amíg nincsen befizetve a teljes törzstőke, addig ugyanakkor számolni kell némi korlátozással elsősorban a felelősség és osztalékfizetés terén, de lényeges információ lehet azok számára, akik Kft. alapítást fontolgatják, hogy akkor is megalapítható egy Kft., ha nem áll azonnal rendelkezésre a törzstőke.
A Kft. lehet egyszemélyes vagy többszemélyes.
Amennyiben másik személlyel együtt tervezel Kft-t alapítani, úgy alapításkor döntenetek kell az osztalékra való jogosultság arányáról is.
Fontos ugyanis tisztában lenni azzal, hogy az egyes tagok eltérő mértékű törzsbetét rendelkezésre bocsátása mellett akár a szolgáltatott törzsbetéthez igazodóan, de akár egyenlő mértékben is osztozhatnak a nyereségen.
Annak ugyanis nincsen akadálya, hogy akár 10-90 százalékos üzletrész mellett úgy szabályozzák a tagok, hogy osztalékra 50-50 százalékban jogosultak.
A Kft. alapítása mellett másik megfontolásra érdemes opció a Bt. alapítása. Saját praxisomban azt veszem észre, hogy ezt a formát kevesebben szokták választani, pedig nyilvánvaló előnye az, hogy nincsen tőkeminimum.
Így, amikor a tagok alapításkor nem tudnak, vagy nem akarnak a Kft-hez szükséges 3 millió forint törzstőkét rendelkezésre bocsátani, olyankor érdemes elgondolkodni Bt. alapításán.
Betéti társaság
Betéti társaság alapításához minden esetben legalább kettő tag, egy beltag és egy kültag szükséges. A beltag felelőssége korlátlan, a kültag felelőssége a szolgáltatott törzsbetét erejéig terjed.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy Bt. beltagja nem lehet olyan személy, aki máshol korlátlan felelősséggel tartozik helytállni. Azaz, ha egy egyéni vállalkozó kíván Bt-ben beltag lenni, akkor az egyéni vállalkozói jogviszonyát szüneteltetni kell vagy megszüntetni.
Hogyan tud a tag a tevékenységből a továbbiakban bevételhez jutni?
Mind a betéti társaság, mind a korlátolt felelősségű társaság esetében a tag háromféle jogviszonyban végezheti az adott gazdasági tevékenységet a továbbiakban, ezek a tagsági jogviszony, a munkaviszony és a megbízási jogviszony és ez alapján kaphat „fizetést” a társaságtól.
A másik módja annak, hogy a tag a tevékenységből bevételéhez jusson, az osztalékfelvétel.
Bt. vagy Kft? Mik a főbb különbségek, előnyök, hátrányok?
Betéti társaság
A Bt. egy beltagból és egy kültagból álló gazdasági társaság, ahol a beltag felelőssége korlátlan, a kültag felelőssége viszont hasonlóan a Kft. tagjához korlátozott, azaz csak bizonyos további feltételek fennállása esetén felel a saját vagyonával a betéti társaság tartozásaiért, főszabályként azonban nem.
Korlátolt felelősségű társaság
A Kft. olyan gazdasági társaság, ahol a tag kötelezettsége a törzsbetét szolgáltatása, felelőssége pedig korlátozott, főszabály szerint a tag nem felel a saját vagyonával a korlátolt felelősségű társaság tartozásaiért.
Alapítók száma:
Jelen helyzetre vetítve elsődlegesen fontos azt átgondolni, hogy egyedül szeretnél céget alapítani, vagy mással, másokkal együtt. Amennyiben ugyanis egyedül, úgy eleve csak a Kft. jöhet szóba, hiszen a Kft. lehet egyszemélyes, a Bt. azonban legalább kettő tagból áll.
Törzstőke:
A Bt. nagy előnye a Kft-hez képest, hogy nincsen minimális törzstőke, azaz akár 10.000.- Ft-tal is megalapítható. Így nem kell azon gondolkodni, hogy mikor, hogyan tudnátok rendelkezésre bocsátani a törzstőke összegét, mennyi legyen apport, mennyi készpénz stb., hanem egy minimális összeggel megalapítható.
Felelősség:
A Bt. hátránya a Kft-hez képest, hogy a beltag felelőssége korlátlan a társaság tartozásaiért.
Ugyanakkor, ha jelenleg egyéni vállalkozó vagy, a felelősséged ezidáig korlátlan volt, az egyéni vállalkozó ugyanis saját vagyonával tartozik helytállni.
Különbség ugyanakkor az, hogy míg egyéni vállalkozóként csak a saját tevékenységed következményeiért kellett korlátlanul helytállnod, addig például egy Bt-ben definíciójánál fogva kettő tag van, ebből kifolyólag a továbbiakban a közös döntések következményeiért is felelősséggel tartozol harmadik személyekkel szemben.
Lényegi különbség, hogy ahogyan fentebb említettem, a Bt. beltagja nem lehet egyidejűleg egyéni vállalkozó is, Kft. tagja azonban megtarthatja egyéni vállalkozói minőségét.
Összegzés
Összességében a Kft. vagy Bt. alapítása egy lehetséges megoldást nyújt arra, hogy a KATÁS egyéni vállalkozó a továbbiakban cégként fenntarthassa szerződéses kapcsolatait, és továbbra is el tudjon vállalni éves 3 millió forint felett is megrendelést/megbízást anélkül, hogy a megrendelőt/megbízót 40 %-os adófizetési kötelezettség terhelné utána.
Fel szeretném hívni az olvasó figyelmét, hogy az adózási kérdések megválaszolása könyvelő szakterülete. Így amennyiben azokra a kérdésekre szeretne valaki választ kapni például, hogy milyen adók terhelik a társaságot, illetve azok tagjait, ügyvezetői hogyan adóznak, a társaságot milyen bejelentési, nyilvántartási és járulékfizetési kötelezettség terheli az ügyvezető, az ügyvezető tag és a munkavállaló után, úgy javaslom, hogy konzultáljon könyvelővel.
Arató Adrián adótanácsadó vendégcikke ad egy átfogó képet erről.
Tisztán kell látni, hogy azzal, hogy valaki megalapít egy céget, egy sor további teendőt is el kell végeznie.
Tudni kell, hogy milyen jogviszonyban szeretne munkát végezni a továbbiakban (tagsági, munkaviszony, megbízási), melyik kedvezőbb adózási szempontból a cég számára, illetve például társadalombiztosítási és nyugdíjalap szempontjából saját maga számára, az ügyvezetői feladatok milyen jogviszonyban kerülnek ellátásra.
Tisztában kell lenni a bejelentési, nyilvántartási, adminisztrációs, bevallási, adó- és járulékfizetési kötelezettségek határidejével és mértékével.
Egy könyvelővel történő alapos átbeszélés, úgy gondolom nélkülözhetetlen a megalapozott döntéshez, mellyel elkerülhető számos későbbi kellemetlenség, vagy negatív meglepetés.
Egyúttal azt gondolom, hogy míg egyéni vállalkozóként sokan maguk tudták teljesíteni valamennyi adminisztratív, bevallási és fizetési kötelezettségüket, cégként ez már sajnos nem fog tudni működni, kivéve, ha valaki kellő szakképzettséggel vagy ismerettel rendelkezik.
Amennyiben céget szeretnél alapítani, az itt található elérhetőségek valamelyikén van lehetőséged konzultációs időpontot egyeztetni.