Korábbi cikkemben részletesen leírtam a Kft. alapítására vonatkozó főbb szabályokat, illetve, hogy miket érdemes átgondolni alapítást megelőzően. Most nézzük meg részletesen azt, hogy mennyiből és hogyan alapítható egy Kft.
A korlátolt felelősségű társaság 3.000.000.- Ft, azaz Hárommillió forint törzstőkével alapítható. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezt az összeget a tagoknak már alapításkor a társaság rendelkezésére kell bocsátani. A törzstőkét ráadásul nem csak pénzbeli, hanem nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, úgynevezett apporttal is lehet teljesíteni.
Az apport jellemzően valamely dolog tulajdonjoga – például ingatlan, gépjármű, eszközök – vagy vagyoni értékű jog, mint például egy szoftver szerzői joga, know-how vagy követelés.
A apport értékét meghatározhatják maguk a tagok, vagy igénybe vehetik könyvvizsgáló, szakértő személyét. A tagok azonban felelősséggel tartoznak az általuk megállapított értékért. Így, ha utólag kiderül, hogy az apport értéke szolgáltatáskor alacsonyabb volt, mint amennyit megjelöltek, a társaség 5 évig kérheti még a különbözet megfizetését. Azok a tagok pedig, akik jobb tudomásuk ellenére magasabb értéken fogadták el, egyetemlegesen (azaz mindegyik tag a teljes kár megtérítéséért felelős) felelnek a társasággal szemben az ebből eredő károkért.
Mennyi időn belül kell szolgáltatni a vagyoni hozzájárulást?
A törzstőke állhat csak pénzből, csak apportból vagy pénzből és apportból vegyesen. Vizsgáljuk meg, hogy mely esetben mikor kell a társaság rendelkezésre bocsátani a pénzbeli vagy nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást.
Törzstőke kizárólag pénzbeli hozzájárulásból
A pénzbeli vagyoni hozzájárulás teljesítésére nincsen a törvényben megadott határidő, tehát úgy is megalapítható egy Kft., hogy a társasági szerződésben a tagok megállapítják, hogy például a társaság törzstőkéje 3.000.000.- Ft, melyet a tagok 2023. április 5. napjáig kötelesek a társaság rendelkezésére bocsátani.
Törzstőke kizárólag apportból
Abban az esetben, ha a tagok kizárólag apporttal kívánják megalapítani a társaságot, akkor a törzstőke egészét a társaság rendelkezésére kell bocsátani már alapításkor.
Törzstőke pénzbeli hozzájárulásból és apportból
Ha a tagok részben pénzbeli hozzájárulással, részben apport szolgáltatásával kívánják a korlátolt felelősségű társaságot megalapítani, akkor a rendelkezésre bocsátási időt az határozza meg, hogy mekkora az apport aránya.
a) Abban az esetben, ha az apport értéke az alapításkor eléri, vagy meghaladja törzstőke felét, akkor az apport egészét már alapításkor a társaság rendelkezésére kell bocsátani.
b) Ha az apport a törzstőke felénél kevesebb, vagyis egy 3.000.000.- Ft-os törzstőke estén 1.500.000.- Ft-nál kevesebb, akkor az apportot a nyilvántartásba vételtől számított legkésőbb három éven belül kell szolgáltatni. A pénzbeli hozzájárulást ebben az esetben a tagok által szabadon megállapított határidőn belül kell befizetni.
A törzstőke rendelkezésre bocsátásáig fennálló korlátozások (!)
Láthatjuk tehát, hogy nem szükséges a 3.000.000.- Ft összegű vagyoni hozzájárulást már alapításkor a társaság rendelkezésére bocsátani, tudni kell azonban, hogy milyen korlátozásokat állít fel a jogszabály erre az esetre.
Ha a társasági szerződés úgy rendelkezik, hogy a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig
- valamelyik tag a pénzbetétének felénél kisebb összeget köteles befizetni, vagy
- a társasági szerződés a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás szolgáltatására a társaság nyilvántartásba vételétől számított egy évnél hosszabb határidőt állapít meg, akkor
- a társaság mindaddig nem fizethet osztalékot a tagoknak, amíg a ki nem fizetett és a tagok törzsbetétére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereség a tagok által teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulással együtt el nem éri a törzstőke mértékét.
- A tagok a még nem teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulásuk összegének erejéig kötelesek helytállni a társaság tartozásaiért.
Ezen felül az üzletrész mindaddig nem ruházható át, ameddig a törzstőke még nem került teljes egészében befizetésre.
Láthatjuk tehát, hogy nem szükséges a teljes törzstőkét már alapításkor a társaság rendelkezésére bocsátani. Véleményem szerint ugyanakkor nem érdemes kihasználni a törvény adta lehetőségeket és egészen minimális rendelkezésre álló tőkével megalapítani egy társaságot, hiszen egy vállalkozás indításakor rendelkezni kell megfelelő tőkével, tőketartalékkal. Amennyiben azonban csak részben hiányzik a minimum tőke és az előzetes pénzügyi terv szerint azt a tagok hamarosan a társaság rendelkezésére tudják bocsátani, kizárólag ebben az esetben érdemes lehet valamennyi résznek a teljesítésére későbbi időpontot meghatározni.
Amennyiben cégalapítással kapcsolatos további tájékoztatásra van szüksége vagy társaságot kíván alapítani, forduljon hozzám bizalommal.