Google-ról letöltött szerződések vs professzionális szerződésminták
Amikor vállalkozásba kezdünk, minden forintot meggondolunk, hogy mire költünk, hiszen egyrészt legtöbb esetben induláskor még nem lehet tudni, hogy egyáltalán sikeres lesz-e az, amibe belevágunk, másrészt az üzlet jellemzően csak később fog bevételt hozni, így a kezdeti költségek hosszú távú befektetések, tulajdonképpen előre finanszírozások.
Mégis azt gondolom, hogy bizonyos kiadásokat nem ajánlatos megspórolni már induláskor sem. Ilyen egy igényes honlap vagy legalább facebook oldal, a könyvelő és ide tartoznak a vállalkozás alapvető szerződései is.
Miért nem elegendő a google-ról letölteni a szerződésmintákat?
Egyrészt azért, mert nem az adott estre szabott, másrészt mert legtöbb esetben nem túl professzionálisak. A fogalomhasználat jogiatlan és valójában mindig csak egy kiindulási pontként használható, ami még rengeteg kiegészítést és jogi biztosítékot igényel. Két esetben szoktam találkozni láthatóan google-ról letöltött és nem jogot végzett személy által személyre szabott szerződésekkel. Az egyik, amikor valaki azért fordul hozzám, mert ő maga szükségét érzi annak, hogy a vállalkozása biztos jogi alapokon álljon, a másik, amikor már jogvitában érintett az adott vállalkozás.
Ilyenkor derül ki, hogy akár még a szerződés tárgya sem állapítható meg egyértelműen az adott szerződésből.
Internetről letöltött szerződésminta
Vegyünk egy egyszerű példát. Egyszer egy lakberendező fordult hozzám az alábbi ügyben. A megrendelővel aláírt egy szerződést. A szerződés tárgyába beírta azt, hogy a … cím alatti lakás berendezési tervének elkészítése. A szerződésben a teljesítés menetét nem szabályozták, sem azt, hogy milyen szempontok szerint, milyen stílusban készítse el a tervet. Ezt követően több óra munka eredményeképpen elkészítette a munkát, melyet a megrendelőnek átküldött. A megrendelőnek nem tetszett a terv, holott a lakberendező állítása szerint ilyen megrendelői elképzelés rajzolódott ki a személyes egyeztetés alatt. Átdolgozta a tervet és átküldte ismét a megrendelőnek, akinek ezúttal sem nyerte el a tetszését. A lakberendező ki szerette volna állítani a számlát a teljesítésről és abban kérte a tanácsomat, hogy tájékoztassam arról, hogy van-e erre joga a szerződés alapján, hiszen ő a vállalt munkát meglátása szerint elvégezte. A válaszom az volt, hogy a szerződés alapján nem állapítható meg egyértelműen annak a tárgya. Amennyiben ugyanis a megrendelő vitatja a számlát, úgy peres eljárás során tisztázandó, hogy mi volt a szerződés tárgya. A szerződés maga erről nem mond pontosat, viszont tanúvallomással lehet bizonyítani azt a megrendelő részéről is, hogy pedig ő a személyes egyeztetés során egészen mást adott elő és ezt az egyeztetésen részt vevő párja is alá tudja támasztani.
Ugyanígy vitára adhat okot az is, ha a szerződésben nem határoznak meg költségkeretet, nem szabályozzák azt, hogy a megrendelő hány alkalommal kérhet módosítást stb.
Amennyiben a lakberendező nem egy interneten elérhető sablonból indult volna ki, a jogvita egyértelműen elkerülhető lett volna. Egy személyre szabott, jól megszerkesztett lakberendezési szolgáltatási szerződés ugyanis pontosan meghatározza a tárgyat – pl. “a … alatti lakás lakberendezési tervének elkészítése loft stílusban. A terv a megrendelő általi egyeztetésen előadott információkon alapul, mint például, hogy a barna és zöld színeket szereti, szeretne egy nagy tükröt az étkezőasztal mögé stb.” Meghatározza ezen túl a költségkeret, teljesítési határidőket stb. A szerződésnek olyanokat is szükséges szabályoznia, mint például, hogy tervmódosítási igényét vagy a már átdolgozott tervvel kapcsolatos észrevételeit hány napon belül köteles a megrendelő jelezni a vállalkozó felé és, ha a megadott határidőn belül nem reagál, akkor teljesítettnek tekintendő-e a munka.
Ennek hiányában előállhat az az eset, hogy a megrendelő csak egy hónap múlva válaszol, akkor sem ad támpontokat a módosításhoz, ami elnyújtja a teljesítést és végső soron sokkal több munkát generál, ami vállalkozás indításkor különösen el tudja nehezíteni a vállalkozás életét, hiszen az adott bevételre abban a hónapban számít a vállalkozó és nem hónapokkal, elhúzódó vita esetén évekkel később. Ugyanez vonatkozik egy coaching szerződésre vagy bármilyen szolgáltatás nyújtására, termékeladásra.
Egy jól megszerkesztett szerződéssel mindez elkerülhető.
Egy vállalkozásnak általában egy-két tipikusan előforduló szerződésmintára vagy ÁSZF-re van szüksége. Ezeket érdemes tehát már a vállalkozás elindításakor elkészíttetni, amivel a teljesítés mindkét fél által egyértelmű keretek között folyik és, amellyel számos jogvita megelőzhető és elkerülhető. Ez lehetővé teszi, hogy Ön tényleg a tevékenységre tudjon koncentrálni.
Amennyiben el kívánja készíttetni a vállalkozása alapvető szerződésmintáit, keressen bátran!