• Skip to main content
  • Ugrás a lábléchez

Dr. Potmák Andrea

Cégjogász - cégjog

  • Bemutatkozás
  • Szakterületek
    • Cégalapítás
    • Cégképviselet
    • Webáruház
    • Ingatlanjog
    • További szakterületek
  • Partnerek
  • Blog
  • Kapcsolat
  • Magyar
  • English

Dr. Potmák Andrea | 2018-01-26

Kft. alapítása

kft alapitasa
Alapítsunk céget!

A korlátolt felelősségű társaság (kft.) Magyarországon a leggyakrabban választott gazdasági társasági forma.

Ez köszönhető annak, hogy a betéti társasággal szemben főszabály szerint valamennyi tag felelőssége korlátozott a társaság tartozásaiért, ugyanakkor a részvénytársasághoz képest jóval kevesebb tőkével megalapítható.

Korlátolt felelősségű társaság fogalma

A korlátolt felelősségű társaság olyan gazdasági társaság, amely 3.000.000.- Ft, azaz Hárommillió forint összegű törzstőkével alakul, és amelynél a tag kötelezettsége a társasággal szemben törzsbetétének szolgáltatására és a társasági szerződésben megállapított egyéb vagyoni értékű szolgáltatásra terjed ki. A társaság kötelezettségeiért a tag főszabály szerint nem köteles helytállni.

Közkedveltségének legfőbb oka a tag korlátolt felelősségében rejlik. Szemben például az egyéni vállalkozó vagy a Bt. beltagjának felelősségével, a Kft. tagjának felelőssége a törzsbetét (vagyis a vagyoni hozzájárulásának) erejéig áll fenn, saját vagyonával azonban nem felel.

Korlátolt felelősségű társaság alapítása

Alapítást megelőzően az alábbi főbb szempontokat szükséges átgondolni.

  • miből alapítjuk a társaságot (pénz, apport),
  • cégnév,
  • székhely,
  • tevékenységi körök,
  • az ügyvezető,
  • a törzstőke és az egyes tagok törzsbetétjeinek összege és összetétele, az egyes tagok üzletrészének és szavazati jogának aránya, az osztalékfizetés és pótbefizetés szabályai.

Ezek azok a főbb kérdések, amelyeket mindenképp szükséges alapításkor tisztázni.

Cégnév

A cégnévnek az ország területén bejegyzett más cég elnevezésétől a cégforma (vagyis, hogy bt., kft. stb) különbözőségén túlmenően is – egyértelműen különböznie kell, és nem lehet megtévesztő. Tehát például nem lehet Kiss és Nagy részvénytársaság Kft. Más cégnévtől az eltérésnek fő szabály szerint legalább három betűnek kell lennie.

Székhely

A székhely a társaság bejegyzett irodája, ahol a társaságnak biztosítania kell a levelek átvételét és az iratok elérhetőségét. A társaságnak a társaság bejegyzési eljárásában igazolnia kell, hogy jogosult a székhely székhelyként történő használatára.

A gyakorlatban legtöbbször valamelyik tag tulajdona, vagy bérelt irodája a társaság bejegyzett székhelye szivességi használat vagy bérlet jogcímén jogosult használni.

Tevékenységi körök

A tevékenységi köröket a TEÁOR nomenklatura szerint kell meghatározni. Elegendő alapításkor a főtevékenységet megjelölni. Későbbiekben pedig általában a könyvelő veszi fel az új tevékenységi köröket.

Ügyvezető

A Kft. irányításával kapcsolatos olyan döntések meghozatalára, amelyek nem tartoznak a tagok hatáskörébe, egy vagy több ügyvezető jogosult.

Az ügyvezető a társaság törvényes képviselője.

Törzstőke

Összetétele

A korlátolt felelősségű társaság 3.000.000.- Ft, azaz Hárommillió forint törzstőkével alapítható. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezt az összeget a tagoknak már alapításkor a társaság rendelkezésére kell bocsátani. A törzstőkét ráadásul nem csak pénzbeli, hanem nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással, úgynevezett apporttal is lehet teljesíteni.

Az apport jellemzően valamely dolog tulajdonjoga – például ingatlan, gépjármű – vagy vagyoni értékű jog, mint például egy szoftver szerzői joga,  know-how vagy követelés.

A törzstőke állhat csak pénzből, csak apportból vagy pénzből és apportból vegyesen. A törzstőke összetételére vonatkozó részletes szabályokat itt olvashatja.

Szavazati jogok, osztalék

Fő szabály szerint a tagok szavazati aránya és az egyes tagokat megillető osztalék a törzsbetét összegéhez igazodik.

A tagok a társasági szerződésben azonban ettől eltérő arányokat is megalapíthatnak. Azaz például egy 3.000.000.- Ft törzstőkével történő alapítás esetén úgy is határozhatnak a tagok, hogy három tag fejenként  1.000.000.- Ft-ot szolgáltat, a szavazati arányok azonban 40-30-30 %-osak.

Pótbefizetés

A társasági szerződés feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára.

Ebben az esetben meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, amelynek befizetésére a tag kötelezhető, továbbá a pótbefizetés elrendelhetőségének gyakoriságát.

A bejegyzés menete

A bejegyzési eljárás egy online eljárás, mely során a szükséges dokumentumok elektronikusan kerülnek benyújtásra.

A bejegyzési kérelemhez a társasági szerződésen túl további dokumentumok – mint például székhelynyilatkozat, ügyvezető elfogadó nyilatkozata, aláírási mintája, tagjegyzék, jogi képviselő meghatalmazása – csatolása szükséges.

Az eljárás során az ügyvédi képviselet kötelező.

A bejegyzés ideje eltérő aszerint, hogy a tagok alapításkor szerződésmintát alkalmaznak-e, vagy attól el kívánnak térni. Szerződésminta alkalmazása esetén a bejegyzés egy munkanap, attól eltérő tartalmú társasági szerződés alkalmazása esetén 15 nap is lehet.

Költségek

Mind a szerződésmintával, mind az attól eltérő társasági szerződéssel történő alapítás esetén maga a bejegyzési eljárás illetékmentes.

Az ügyvédi munkadíj összegét a társasági szerződés összetettsége és az alapítás eseti körülményei – például az, hogy a  felek személyesen írnak alá az ügyvéd jelenlétében, vagy a távazonosítás és távellenjegyzés szabályai szerint kerül sor az ellenjegyzésre; apportot visznek-e be a társaságba, tagok száma – határozzák meg, így az esetről esetre eltérő.

Az egyszemélyes Kft. alapítására vonatkozó eltérő szabályok

Egyszemélyes Kft. esetén a létesítő okiratot nem társasági szerződésnek, hanem alapító okiratnak hívjuk, a tagot pedig alapítónak nevezzük.

Az alapító köteles a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulást a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig teljes egészében a társaság rendelkezésére bocsátani.

Amennyiben úgy látod, hogy cégalapítással kapcsolatos további tájékoztatásra van szükséged vagy társaságot szeretnél alapítani, fordulj hozzám bizalommal.

Footer

Kapcsolat

Dr. Potmák Andrea · székhely: 1221 Budapest, Temesvári út 20.
36-30-597-2785

Kövessen a közösségi médiában

  • Facebook
  • LinkedIn

© Dr. Potmák Andrea · 1221 Budapest, Temesvári út 20. · Telefon: +3630 597 2785

Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarába bejegyzett dr. Potmák Andrea egyéni ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, amely az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a Magyar Ügyvédi Kamara honlapon találhatók. Minden jog fenntartva.